Vážený navštěvníků, používáním stránek Bioden souhlasíte s užíváním cookies, které stránky ke správnému fungování vyžadují.

Bioden – váš dovozce bio a raw potravin.
Co je chia?

Co je chia?


Chia: Starověké „superfood“ Aztéků a Mayů


Chia (Salvia hispanica L) je rostlina s fialovými nebo bílými květy, která je původem z Mexika a Střední Ameriky. Chia semínka jsou při sklizni černé nebo bílé barvy. (Podívejte se jak poznat zralá semínka.)

Chia semínka byla starobylou potravinou mayské, aztécké a indiánské civilizace, které ji používaly ve stravě. Chia semínka byla tak vysoce ceněna, že se používala při náboženských obřadech a dokonce i jako platidlo. Chia semínka se používala i na rány, nachlazení a bolesti v krku, nevolnost v žaludku, na problémy s prostatou a zácpu. Aztékové ji používali i ve směsi s jinými potravinami, smíšené ve vodě jako nápoj a ve formě mouky. Chia semínka byla součástí léků a lisoval se z nich na olej.

Španělští dobyvatelé se snažili zničit chia semínka ze všech sil, ale několika skupinám malých indianských kmenů se podařilo uniknout a zachránit a uchovat chia semínka. Jeden takový kmen byl Tarahumara - indiáni z Copper Kanyonu v Mexiku. Ti jsou proslulí svou schopností běhu na dlouhé vzdálenosti. Chia semínka používali Aztékové při dlouhých pochodech a při dobývání nových území jako vysoce energetickou potravinu.

NA STRÁNKY CHIA BIA…Bioden